top of page

Gece Kuşları

Gece kuşları vardır bilir misiniz ?


Gece kuşları deriz onlara çünkü en çok geceden zevk alırlar. Geceler onlar içindir. Çok nadirdir gece kuşları ama diğer kuşlara da dıştan çok benzerler. Onları hemen görünce öyle ayırt edemezsiniz. Bakmanız, incelemeniz, diğer kuşların yanında takip etmeniz gerekir. Her gün görülen alelade kuşlar gibidirler ama onları, gerçekten bakan görür.


Ortalama 70 yıl yaşarlar mesela. Onlar da çocuk olurlar, büyürler, birer anne baba olurlar, tabi eşlerini bulacak kadar şanslılarsa. Çünkü herkese uyum sağlayamaz gece kuşları. Çok hassastırlar, mesela bir diğer kuş yemeğini çalsa ya da onun yaptığı yuvayı dağıtsa hemen hayata küser gece kuşları. İhanetin sancısını hemen üzerlerinden atamazlar. Bu şekilde büyümeye devam ederler. 70 yıl uzun. Kara kara düşünürler sonra bu kuşlar arasında bu ömür nasıl geçer diye, diğer gece kuşlarını arar hep gözleri ama bulamazlar. Çünkü gece kuşları çok nadir bir türdür.


Diğer kuşlar gibi değildirler, mesela bir gece kuşu elinize konsa onun size zarar vermeyeceğini hemen bilirsiniz, güvenirsiniz onlara. Neden mi ? Çünkü onlar öyledirler. Doğalarında hiçbir şeye , hiçbir kuşa zarar vermek yoktur. Bu dünyada yaşarken hep iyi bir kuş olmayı dilerler, diğerlerinin yuva yapımına yardım ederler, yemek bulamayan kuşlara kendi yemeklerinden yarın yokmuşçasına paylaştırırlar. Bunu bir karşılık yapmadan yaparlar. Her canlıda olan bencillik geni fazla baskın değildir gece kuşlarında. Fakat daha fazla yardım ettikçe daha fazla çalınır kendilerinden ve daha fazla iyi oldukça daha fazla kötü olmak isterler hep. Diğer kuşlar gece kuşlarını haketmiyor.


Gece kuşları ilk başta gündüzcüdür mesela. Sosyaldirler, diğer kuşlarla beraber öterler, gezerler, doğayı fethederler. Aslında günü, güneşi severler. Gel zaman git zaman uzaklaşırlar işte. Büyüdükçe yalnızlaşırlar ve yalnızlığa en uygun zamanı adarlar kendilerine, yani geceyi. Geceleri diğer kuşlar ortada yokken gökyüzünde salınırlar, gündüzün gökkuşağını düşünürler. Gecenin siyahlığı onların içlerine işlemiştir, bu yüzden gökkuşağını düşünürler ki unutmasınlar diğer renkleri. Tekerleme gibi öter dururlar o renkeri, yukardan aşağıya: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor.


Bir gece kuşu diğer gece kuşunu gördü mü tanır. Ötmesine bile gerek yoktur, hemen anlar onlardan olduğunu. Çünkü bir gece kuşu diğerinin içini hemen görür. Gece kuşları gerçekten bakanlardır, gece görmemeleri farketmez başka bir gece kuşunu tanımak için. Onlar gözden değil de kalpten görenlerdir.


Şayet bir gün bir gece kuşu çıkarsa karşınıza ancak bakmayı bilirseniz görebilirsiniz onları, bakmayı bilmezseniz denk gelseniz de tanıyamazsınız gece kuşlarını. Bir gece kuşu bir insanın hayatında ya bir ya iki kere karşısına çıkarmış. Bu yüzden bakmayı bilmek, gerçekten bakarak görmeyi öğrenmek gerek.Gece kuşları - Edward HopperReyhan DAĞCI
40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anlar

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page